Prof. dr. don Josip Mužić gostovao na Verbumovom "Susretu s autorom" 14. studenoga u Splitu

U utorak 14. studenoga, u knjižari sv. Frane u Splitu gost Verbumovog "Susreta s autorom" bio je prof. dr. don Josip Mužić. Susretom je moderirala Zdravka Andrijašević.

Don Josip Mužić rođen je 28. travnja 1961. godine u Splitu. Klasičnu gimnaziju završio je u Rimu. Studij filozofije završio je na rimskom državnom sveučilištu La Sapienza. Na Papinskom sveučilištu Lateranum postiže bakalaureat iz teologije, a na Ateneu Antonianum postiže doktorat iz filozofije. Za svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije zaređen je 14. lipnja 1992. godine u Rimu od svetog Oca Ivana Pavla II.

Od 1995. godine stalno je zaposlen na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu gdje predaje razne kolegije iz filozofije i morala. Na istom fakultetu član je više povjerenstava, voditelj poslijediplomskog studija i član uredništva časopisa "Crkva u svijetu". Pastoralno djeluje kao dušebrižnik i upravitelj crkve sv. Filipa Nerija u Splitu.

Priredio je nekoliko knjiga i objavljivao članke, studije i prijevode u raznim domaćim i stranim revijama te je sudjelovao na brojnim međunarodnim simpozijima. Autor je objavljenih djela "Filozofska metodologija" (2007.), "Ugađanje duše. Priručnik za ispitivanje savjesti" (2011.), "Rat protiv čovjeka" (2015.) i "Ilija gromovnik. Prorok posljednjih vremena" (2017.).

Na Verbumovom "Susretu" najviše je riječi bilo o djelima don Josipa Mužića. Poseban naglasak stavljen je na posljednje dvije don Josipove knjige "Rat protiv čovjeka" i "Ilija gromovnik. Prorok posljednjih vremena". Knjiga "Rat protiv čovjeka" kaže don Mužić razotkriva različite ideologije koje su, pod vidikom tobožnjeg humanizma i napretka, u stvari usmjerene protiv čovjeka, pri čemu najviše stradaju oni najranjiviji, a to su djeca. Podijeljena je u četiri velike cjeline u kojima Mužić obrađuje neke od gorućih bioetičkih problema današnjice. Don Josip se tako osvrnuo na patnju djece, suvremene probleme poput razaranja obitelji, gladi u svijetu, nasilja nad djecom, trgovine organima te opasnosti virtualnog svijeta. Iznosi konkretne primjere kontrole rađanja koji se koriste u ime poboljšanja čovjeka, obrađuje pitanje pobačaja, genocida te genske selekcije. Bilo je riječi i o don Josipovoj knjizi u kojoj piše o starozavjetnom proroku Iliji koji je i u hrvatskom narodu omiljen i štovan. U navedenoj knjizi tumači riječi i djela proroka Ilije te rasvjetljuje stanja i okolnosti u kojima se nalazi današnji vjernik, istodobno, nudi poticaje za konkretni kršćanski život. Svim prisutnima don Josip je poručio da "svaki čovjek ima poslanje od Boga, ozbiljna vjera mora proći kušnje, a Bog djeluje i preko svojih se djela objavljuje čovjeku jer u Božjem planu nitko nije isključen".  Kako se polako približava vrijeme Došašća, don Josip podsjetio je prisutne na važnost sakramenta ispovijedi o čemu govori i u svojoj knjizi "Ugađanje duše".

Mužić je govorio i o svom radu s mladima posebno u crkvi sv. Filipa Nerija te o hodočašćima koja organizira i na kojima rado sudjeluje, a koja bi trebala biti više domoljubna i hodočasnička.

Značajno je spomenuti da je prof. dr. don Josip Mužić član Matice hrvatske, Hrvatskog filozofskog društva te Hrvatskog bioetičkog društva. Dobitnik je više priznanja za humanitarno djelovanje. Uvršten je u prestižno izdanje američkog biografskog instituta (ABI) Five Hundred Leaders of Influence (1996.) i dobitnik je međunarodnog priznanja Twentieth Century Achievement Award (1995.).