Marijan Oblak

Mons. Marijan Oblak rođen je 8. prosinca 1919. u Velom Ratu, Dugi otok. Za svećenika je zaređen 5. kolovoza 1945. u Šibeniku. Od 1945. do 1949. je prefekt u Biskupskom dječačkom sjemeništu u Šibeniku, a u isto vrijeme radi u državnoj realnoj gimnaziji u Šibeniku kao vjeroučitelj. Od 1949. do 1951. je prefekt u Nadbiskupskom dječačkom sjemeništu "Zmajević" u Zadru i vjeroučitelj u zadarskoj Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji. Od 1955. do 1958. je vicerektor Nadbiskupskog dječačkog sjemeništa "Zmajević" u Zadru i profesor hrvatskog jezika i književnosti, te francuskog jezika. Imenovan je pomoćnim biskupom
30. travnja 1958. a zaređen za biskupa
6. srpnja iste godine u katedrali Sv. Stošije u Zadru. U to vrijeme kao pomoćni biskup obavlja i službu generalnog vikara i ravnatelja Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zadru. Dana 24. svibnja 1969. preuzeo je upravu nadbiskupije kao apostolski administrator, a zadarskim nadbiskupom imenovan je 27. srpnja 1969. Umirovljen je 2. veljače 1996.

Marijan Oblak

1 Rezultat

po stranici
Postavi rastućim redoslijedom

1 Rezultat

po stranici
Postavi rastućim redoslijedom